Pěší turistika

Nejzajímavější místa v širším okolí


Většina cílů je v blízkém okolí. Lze se k nim dostat autem, autobusem, vlakem nebo lanovkou. Pokud se Vám nechce pěšky a nemáte sebou kola, tady naleznete řešení. Pokud se chcete projít kolem domu, třeba jen s kočárkem, níže na stránce jsou tipy na procházky.


Procházky po blízkém okolí

pěšky třeba s kočárkem nebo na koloběžce


Na Marku

Pěkná vycházka na Marek, kde je kaplička a nádherný panoramatický výhled na Frenštát a okolní Beskydy, které jsou jako na dlani. Vycházka je nenáročná a vede po nefrekventovaných asfaltkách. Začína zkratkou mezi ploty a dále vede po cyklostezce kolem potoku Lomná (body 2 a 3). Dále pak přes most, přes křižovatku a sto metrů po hlavní cestě. Jetě před železničním přejezdem se odbočí doleva (bod 3 a 4). Cesta vede po vedlejší cestě kolem nádraží (shora) a pily, za kterou se odbočí na křižovatce doleva. Cesta pak vede do kopce na Marek a pak dál mezi loukami, na kterých se pasou koně, až ke Kostelnímu lesu (bod 6), kde na křižovatce odbočíte doleva. Poté už zamíříte k chalupě U Marušky nebo na pivko na Balitu. Celá trasa má necelých 6 km.

Do pekárny na Lomnou

Pokud chcete čerstvé pěčivo a nemáte již objednáno online, můžete si udělat hezkou procházku do pekárny, případně si nakoupit v Hrušce u nádraží a projít se přes Žuchov zpátky domů. Trasa začíná mezi ploty a poté po cyklostezce kolem potoku Lomná až k pekárně. Cesta zabere asi půl hodiny, nicméně pokud máte chuť pokračovat v hezké procházce a užít si pěkné výhledy na Beskydy pokračujte kolem restaurace Střelnice na Žuchov (bod 3, 4 ,5) a dále pak zpátky k Marušce. Celý okruh má necelých 6 km.

K památníku br.Strnadlů

Památník připomíná nejen dílo bratří Strnadlů a Jana Knebla, ale návštěvníky seznamuje s životem prostých vesnických lidí a zejména s mohutnou vlnou vystěhovalectví, která se ve druhé polovině 19. století nevyhnula ani Trojanovicím. Památník je otevřen pouze ve čtvrtek. Procházka začína mezi ploty a dále vede přes potok Lomná kolem Kostelního lesa (bod 2 až 3) po málo frekventované cestě směrem k horám k památníku. Od něj můžete pokračovat na Ráztoku k lanovému centru Tarzánie a pak zpátky důlu k chalupě U Marušky. Bod 6 ukazuje křižovatku s frekventovanou silnicí, po které musíte jít asi 100 metrů a pak odbočit doleva na luční cestu. Procházka je dlouhá přes 8 km.


Štěrbův rybník

Místo, které vás uchvátí je Štěrbův rybník ležící na pomezí katastrů obcí Kunčice a Trojanovice necelé dva kilometry od chalupy. Toto místo je pro turisty téměř neznámé. Ani když od něj budete na 100 metrů, nebudete mít tušení, že tam je. Přejdete louku a rybník se vám ukáže. Budete si připdat jako ve Foglarově knížce Chata v Jezerní kotlině. Téměř jedenácti hektarový Štěrbův rybník není žádná obyčejná vodní tůňka. Od roku 2008 je dokonce veden jako Evropsky významná lokalita v rámci NATURA 2000. A co je tady tak významného? Především Kuňka žlutobřichá, ale potkat tady můžete i ropuchy, mloky a pakliže budete mít opravdu štěstí, tak i raka říčního. Krom jmenovaných chráněných živočichů je zde krásný výhled na hory a budete-li zde zrovna sami, tak i božský klid. Kdysi zde bývala i lavička, ale dezertovala. To však nebrání v tom sednout si jen tak na břeh, pozorovat žabky a nasávat atmosféru zdejšího prostředí.